VZPOMÍNKY v obrazném podání Unikátního Popcornu

Cenu svobody si mnohdy začneme uvědomovat, až když ji začínáme ztrácet. Do té doby ji bereme jako samozřejmost a přirozenou součást našeho všedního komfortu. To ovšem omyl jako vrata, o svobodu můžeme přijít velice snadno, a to i díky naší nevědomosti a naivitě, krátce a stručně se tomu říká hloupost.

Unikátní Popcorn – Vzpomínky

Za svobodu dnešních dnů, ve které žijeme, naši předkové bojovali, strádali, ztráceli své blízké a mnoho z nich za ni položili své životy. A právě v časech, kdy máme válku prakticky v sousedství a opět jsou slyšet hlasy vzývající diktátory a zločince jako spásu světa, je nanejvýš aktuální a důležité si důrazně připomenout, za co a proti čemu stáli a bojovali naši dědové.

Druhá světová válka je pro mnohé z nás něco tak vzdáleného, že ji považujeme za něco, co tvoří součást mrtvé minulosti a dějepisného učiva. Kdo se nepoučí z minulosti, je nucen si ji prožít znovu.

UNIKÁTNÍ POPCORN bez velkých gest a laciného hrdinského patosu otevírají téma památky hrdinů druhé světové právě v klipu ke skladbě „Vzpomínky“. Dělají to sympaticky obyčejně a vyhýbají se prvoplánové lacinosti.

Myšlenka válečného veterána, který nad starými fotografiemi vzpomíná na léta strávená ve válečném pekle, je v klipu vztažena na příběh jednoho člověka, na jeden životní příběh. Takových příběhů se udály miliony, bezpočet hrdinství stejně jako osobních tragédií, zásadní souboj dobra se zlem, zápas mezi životem a smrtí.

Kapela vystupuje v klipu v uniformách, jako takové ztvárnění vzpomínek starého pána, listujícího albem fotografií. Neberte mě prosím teď jako otravného hnidopicha, co chce zapůsobit jako rádoby znalec válečné historie. Ony uniformy jsou poválečné, což mi připomnělo (asi pouze mou soukromou, záměrem kapely to asi nebylo) souvislost s dobou bezprostředně následující, kdy se mnoho našich válečných hrdinů dočkalo od vlastních stejného vděku jako od nepřátel.

„Vzpomínky“ jsou v podstatě přímočarou a nezáludnou písničkou. Sugestivně zachycená atmosféra válečných let a jasné poselství těch, kteří za naši svobodu položili životy „Vzpomínkám“ propůjčuje velmi silný emocionální rozměr. Pár blbých klipů (rovněž i filmů) na téma druhá světová válka jsem už viděl, „Vzpomínky“ mezi ně určitě nepatří.

Text: Jirka

Foto: Unikátní Popcorn

REKLAMA

Skladby Unikátního Popcornu uslyšíte na rádiu HEY.

https://heyradio.cz/

https://heyradio.cz/play-hey.html

APLIKACE: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.BikesMedia.HeyRadio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *