RISSLA – Orange /2023/ vlastní vydání

Parta hravých dětí, která byla učitelkou vpuštěna do studia. Výsledek je mile bezprostřední a neotřelý … a pančitelka si může v klidu dáchnout.

Za minimální čas, jaký má mít LPíčko, se kdysi považovalo 25 minut. Své o tom budou zřejmě vědět i Tři Sestry, a to konkrétně jejich 25:01. „Orange“ má sice stopáž o fous kratší, ale i necelých 22 minut bezpečně vydá na hlavní chod i s desertem (proč je „desert“ psán se „S“? Důvod je jednoduchý, odkazuje na cimrmanovské „Deserte, deserte!“). RISSLA propojili dva jindy oddělené světy – seriózní rockovou muziku s kabaretní atmosférou. To ale nemyslím vůbec zle, spojnice hmoty a antihmoty funguje bezvadně. Od RISSLA ale nečekejme pokleslou zábavu, za tohle tvrzení bych se totiž musel v pekle smažit.

Upřímně – čekal jsem něco úplně jiného. Místo uhlazeného, sametového power metalu na mě vyskočil chytlavý a úderný metal crossover. A když si už hrajeme na tu pravdu, baví mě to mnohem víc, než kdyby došlo na první případ. „Orange“ má přes svou skromnou stopáž ukrutně nahuštěný obsah.

Co skladba, to ukrutná šleha a ani tak nezáleží, do jaké polohy je zrovna hozená. Punková stopáž skladeb tři minuty max úplně stačí, alespoň z toho neprská žádná omáčka navíc. Pocit tohoto druhu jsem snad zažil naposledy, když se mi hlavou prohnalo jako stádo splašených herefordů (pozn. bejků plemene Hereford) „Toxicity“ od SYSTEM OF A DOWN.  Jasně, srovnávám nesrovnatelné, ale v rovině originality to nebude až tak od věci. Stačí vlastní zkušenost a vsadím se, že brzy nebudete vědět, čí jste.

Každá ze skladeb je o něčem jiném, a přesto to všechno drží pevně pohromadě. Jako by někdo zapnul nahrávání během hodně divokého mejdanu za účasti WITHIN TEMPTATION a DILLINGER ESCAPE PLAN. Nemožné? Nemyslím si…vydržte do konce a „Next Generation“ vám definitivně překalibruje softvér. Angažovat do téhle skladby Bejva z ELYSIUM se ukazuje jako trefa přímo na komoru! Hostů je na „Orange“ daleko více, ale budu jako partyzán u výslechu a rozhodně nehodlám prozrazovat úplně všechno, jen si taky užijte akci „hledej šmudlo“.

Je to roztomile prdlé, spontánní, plné energie a skvěle zahrané. Morda neskutečná, a to vězte, že jsem v jádru old school pařez, který jen tak z něčeho tři metry do vzduchu neskáče. Ale věřte mi, že nemít přes metrák živé váhy, vyskočil bych možná i výš.

Text: Jirka

Foto: RISSLA

Album najdeš na SPOTIFY

RISSLA – ORANGE 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *