Philip Bates v rozhovoru pro KLUBOOFKA TV

Bývalý zpěvák Electric Light Orchestra Part II a the Orchestra v letech 1993 až 1999, kdy kapelu opouští. Phil Bates & Band představují hity ELO ze všech dob jejich existence. V roce 2011 Phil založil vlastní kapelu, která spojuje virtuozitu klasického ansámblu s drivem vynikající živé kapely a přidává svůj vlastní bezchybný instrumentální a vokální výkon, aby vdechl hudbě ELO nový, svěží zvuk.

Alan – Ahoj Philipe.

Philip – Ahoj, rád si popovídám.

Alan – Před skupinou ELO jsi měl jiné skupiny a projekty. Jaké to byli?

Philip – Největší projekt předtím než jsem přišel do ELO byla kapela Trickster, která vydala dvě alba, hodně singlů a koncertovala s ELO, Smokie, Boston, John Miles a dalšími. Má první opravdová kapela byla Quill na začátku 70. let, která stále funguje, a nyní je jejím členem bubeník ELO Bev Bevan. Podílel jsem se v tolika kapelách a na mnohých projektech, že je těžké je všechny vyjmenovat. Nedávno jsem napočítal, že jsem se od svého začátku v polovině 60. let podílel na více než 30 kapelách a projektech.

Alan – Ke skupině ELO si se dostal jako stálí člen v roce 1993. Kdo tě oslovil abys s nimi hrál?

Philip – Setkal jsem se s Kelly Groucott na mém sólovém koncertu a mluvili jsme o starých časech. O několik měsíců později měli Bev, Kelly, Mik, Lou Clark a Eric Troyer další pokus o opětovné spuštění ELO Part2 a požádali mě, abych se připojil.

Alan – Rok 1993 ale nebyl tvůj prvopočátek v kapele ELO. Ty jsi už s ELO pracoval mnohem déle.

Philip – Mám spojení s ELO, které sahá až do poloviny 70. let, kdy jsme podepsali smlouvu s jejich nahrávací společností. Poté jsme podpořili většinu turné Spaceship Tour v roce 1978. Ale moje spojení s Jeffem Lynnem sahá ještě dále do konce 60 let, kdy moje kapela nahrála 3 jeho písně Idle Race. Mé úplně první natáčení. Také jsem při mnoha příležitostech hrál a spolupracoval s různými členy ELO.

Electric Light Orchestra by Phil Bates – Bensheim

Alan – V letech 1993 až 1999, které hity a alba jste s ELO part II vydali?

Philip – Part 2 vydala alba „Moment of Truth“ a „live“ album „One Night“, které jsem spoluprodukoval. Singly byly ‚Power of a million lights‘ plus ‚Breaking Down the wall‘. Tyto singly měly úspěch v různých zemích, ale nebyly mezinárodními hity.

Alan – S tvorbou ELO a vlastními skladby objíždíš skoro celý svět. Kde jste ještě nehráli?

Philip – Nehráli jsem v Číně, Japonsku nebo Indii. Několikrát jsme se přiblížil, ale nikdy se to neuskutečnilo. Možná už je teď pozdě,  možná ne. Mám pocit, jako bych hrál skoro všude jinde.

Alan – V České republice a na Slovensku v letošním roce nehrajete poprvé. Kdy jste hráli poprvé v Česku? A na Slovensku?

Philip – Hráli jsem několikrát v Praze s Orchestra v roce 2000, plus pár menších měst, na která si nevzpomínám. Moje současná kapela hrála v Bratislavě a na festivalu ve Snině v roce 2021. Vždy skvělé koncerty. Je pravděpodobné, že jsme hráli v Československu v 90. letech s ELO Part 2, ale odehráli jsme tolik koncertů, že si to těžko pamatuji. Soráč.

Alan – Amfiteatr Loket, jak jste na vystoupení připraveni?

Philip – Uděláme to, co vždycky, zahrajeme co nejvíce top hitů od ELO.

Alan – Přeci je koncertujete poměrně dost často. Máš čas na soukromí život? Pokud ano, co děláš ve volném čase?

ELO by Phil Bates – Telephone Line

Philip – Je těžké cokoliv dělat mimo hudbu, mám malou sólovou akustickou skupinu v UK. Kromě toho rád čtu a mam rád procházky.

Alan – Otázka mimo hudbu. Krajová jídla. Každý kraj, každá země má své speciality co se jedná pokrmů. Máte možnost ochutnat místní (krajové ) speciality?

Philip – Rádi ochutnáme krajové jídla, většinou ochutnáme místní piva nebo víno, když navštívíme nová místa 😂😂

Alan – V Lokti se uvidíme, snad vám připraví krajové jídlo. Nebo alespoň švestkové knedlíky, to je typicky české jídlo. Díky za rozhovor a uvidíme se na místě. Philip – Těším se na vás při vystoupení v Lokti. Bylo by skvělé ochutnat vaše švestkové knedlíky.
Děkujeme a uvidíme se tam 😄🙏☯️❤

Rozhovor Alana Rohana

AUDIO verze rozhovoru (Black Hornet rádio)

Zastavení s Alanem na BH rádiu