ASPERRA – Illusion /2023/ vlastní vydání

„Illusion“ přímo navazuje na „The Way“ a posouvá stylově neukotvený výraz kapely o pořádný kusanec dopředu. „Illusion“, to je pořádně ostrá munice, která v rukou amatéra dokáže nadělat slušnou paseku.

ASPERRA – OUT OF HERE

Tři roky po debutovém EP „The Way“ tu máme první regulérní desku ASPERRY. Kapela výrazně pokročila, aniž by absolvovala stylový kotrmelec. Jen je to všechno košatější, semknutější a především po všech stránkách dotaženější. Nejsem nějaký horlivý příznivec metalové moderny, v jádru jsem spíš „hevíkofil“ a „oldskůl“, kterého jen tak něco v současném pojetí na místa, kde záda ztratila slušné označení, prostě neposadí. Ale nejen sběrem fosilií živ je staromilec. Na formě záleží jen do určité míry, potom se do hry neúprosně nasáčkuje obsah. To už nikdo neukecá, i kdyby se na hlavu stavěl, metal dvojitá salta vzad a zpíval k tomu národní písně.

Vsadit na první dojem, můj dojem z „Illusion“ by bylo maximálně poloviční. Deska totiž ze začátku zaujímá obrannou pozici „mrtvý chrobák“. Songy mi připadaly jako různé verze jednoho námětu asi tak ve stylu „kámo, val to tam, hlavně ať to má groove!“, jenomže… ono je to jinak, natolik jinak, že se k úvodnímu omylu přiznávám a ten v plné míře odvolávám. ASPERRA je stále stylově pestrou a rozvernou kapelou, akorát že se jednotlivé stylové inspirace navzájem propletly mnohem důkladněji. HC, groove metal, nu-metal, metalová melodika moderního střihu a kdybych šťoural více do hloubky, dost možná bych našel stopy metalcoru. Výsledný mišmaš ale vůbec nepůsobí jako mišmaš, alóbrž jako nesmírně šťavnatá a chytlavá šleha mezi světla (oči po myslivecku), byť se do rychlých temp až na výjimky nepouští. Vtip a jádro onoho kudrnatého pejska vězí ve střetu groove (a že grův“ to má pořádný) a melodiky, které se potkaly ve velmi zajímavém bodě. ASPERRA vyrostla i zvukově – je ostřejší a hutnější. V mnoha pasážích by se za takovou hustotu nemusely stydět mnohé brutální spolky.

ASPERRA – THE WAY

Ale dost bylo krasomluvy, „Illusion“ se povedlo nad očekávání…nad to moje určitě a zajisté nebudu osamocen.

KOMPLETNÍ ALBUM NAJDETE NA SPOTIFY

ASPERRA – ILLUSION

Text: Jirka Vacek

Foto: ASPERRA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *