UNIKÁTNÍ POPCORN v rozhovoru nejen o novém klipu a hraní na Hubertce

Doteď jsem žil v domnění, že na popcornu toho je unikátního asi tolik, že má uklízečka v kině po promítání filmu o dost více práce. Jenomže…není tomu tak, UNIKÁTNÍ POPCORN na rozdíl od toho běžného nevrže mezi zuby a nemá s kukuřicí nic společného. Ve Velichovkách o tom budou patrně vědět více. O novém klipu ke skladbě „Vzpomínky“ a věcech dalších jsme si povídali s Filipem, basákem a frontmanem kapely.

Ahooj, nebudu asi osamocen ve své neznalosti základních faktů kolem kapely, mohl bys ve stručnosti představit UNIKÁTNÍ POPCORN, jak se máte, co děláte, jistě se zajímavou historií jen hemžíte 😃.

Ve stručnosti teda představím Unikátní Popcorn. Jak se říká, že kapela je vlastně druhá rodina, tak u nás to má vskutku velký význam, jelikož ¾ kapely tvoří členové rodiny. Já a Honza (kytarista) jsme bratři. Bubeník Michal je švagr a nejmladší Jáchym (druhá kytara), ač není geneticky spřízněn, tak věkově zapadá do pozice, že by mohl být synem Honzy nebo Michala 😃.

Máme se vcelku dobře a jak s oblibou říkám „úměrně věku.“ Což vlastně znamená v jednom kole a málo času na všechno.

V současnosti jsme ve fázi přípravy „na léto,“ takže zkoušíme, zkoušíme, kšefty sháníme, řešíme, jaký playlist se bude hrát na jaké akci. Občas se najde i čas na skládání nových songů, třeba teď o víkendu se zadařilo a po šesti hodinovém sedánku ve zkušebně přišel náčrt něčeho nového. Mladá krev přinesla i nový vítr do plachet, takže myslíme, že se bude na co těšit. No a mezitím se řeší přípravy dalších nezbytností a novinek okolo kapely (nebudeme prozrazovat moc dopředu).

UNIKÁTNÍ POPCORN, jak název vznikl? Možná nejsem první, kdo se na to ptá, nicméně je to ten typ názvu, který na první přečtení zůstane v hlavě a nejde jen tak rychle zapomenout…

Opravdu nejsi první, kdo se ptá 😃 Název vznikl tak vlastně náhodou, a ještě k tomu ani ne z naší hlavy. Je k tomu hezká historie, která je spjata s jedním legendárním hradeckým klubem a mojí první kapelou UNICORN (kde hrál i brácha). Je tomu už řada let, kdy jsme s UNICORNEM hráli v AC klubu (ještě na Heyrovského) a Ivánek (majitel) nám napsal na kapelní lístek UNI-kátní pop-CORN. Docela jsme se nad tím pobavili. Po dvou letech se UNICORN rozešel, a tak jsme s bráchou začali dávat dokupy novou bandu a vzpomněli si právě na tenhle večer a ejhle název kapely byl na světě. Čili Ivánku díky, že jsi nás pojmenoval 😃.

Z Vaší muziky slyším více stylových inspirací, rockovou klasikou počínaje a punkem konče. Je styl UNIKÁTNÍho POPCORNu výsledkem kolektivního rozhodnutí ve stylu „tohle chceme hrát a takhle to bude vypadat“ nebo se jedná o čistě spontánní záležitost?

Je to přesně ta druhá možnost. Hudbu u nás tvořím já. Teda už nejen já, ale teď i s Jáchymem. S texty vypomáhá Michal. Ono vlastně celá naše tvorba je čistě o spontánnosti. To jsou týdny, měsíce, kdy mám hlavu úplně na muziku vypatlanou a nevyplodím ani akord. A přijdou zase dny, kdy tě něco zasáhne, nějaký zážitek, událost, sen, nebo tě prostě jen někdo naštve/potěší a už se to sype. To pak přijdu domů, vezmu kytaru, piano, bicí, basu a za chvíli je to na světě. Zkrátka naše hudba vypovídá o našich zážitkách, pocitech, útrapách a radostech. Jsme to my ve formě not.

Důvod předchozí otázky je jasný – občas na mě totiž juknou staří dobří RAMONES…tedy moje uši tam pár náznaků objevily.

I to je dost možný 😃. Sice teda RAMONES neposlouchám, max to, co od nich běží na rádiích, ale jestli to tam slyšíš, proč ne. Asi si je budu muset připomenout.

Navážu na předchozí otázku – předpokládám, že i Vaše publikum je velmi různorodé.

Je. Zatím teda ta fanouškovská základna není velká, takže jich dost známe osobně, ale je napříč různými věkovými kategoriemi. Jak jsem psal, naše hudba je vše o nás, takže se najdou kusy popovější, rockovější, punkovější a v úplných začátcích to trochu zavánělo i jazzrockem 😃.

Unikátní Popcorn – Vzpomínky

Teď už k tématu, kvůli kterému tenhle pokec pácháme – je mou milou povinností Vám vychválit nový klip. Mě se moc líbí, jakým způsobem jste uchopili druhoválečnou látku – bez laciného patosu a prakticky z opačného konce, než se to povětšinou dělá. Máte k tomuto období bližší vztah nebo jste prostě a jednoduše cítili potřebu ho připomenout?

Tak to nás moc těší, že jsme se ti trefili do noty a líbí se ti to. Zrovna k tomuhle tématu máme dost blízký vztah. Můj děda za války prošel třema koncentrákama (Buchenwald, Ravensbrück a Oranienburk) a vrátil se domů. Takže to je pro nás dost ožehavé téma a je důležité si ho připomenout, ať již s ohledem na to, co jsou lidé schopni si navzájem dělat, anebo kolik lidí položilo život za to, abychom jsme se měli tak jak se máme teď, jaká je vlastně skutečná cena svobody.

Ani ne tak otázka, jako spíš nahozená myšlenka – generál Eisenhower, poté na vlastní oči viděl zvěrstva v koncentračních táborech přikázal vše zdokumentovat, cituji „Natočte filmy, nashromážděte svědectví, protože jednou přijde den, kdy nějaký syn bestie bude tvrdit, že se nic takového nikdy nestalo“. Ten den myslím už nastal a chytráci se začínají rojit. Na památku našich hrdinů, kteří se postavili čistému zlu, nesmíme zapomenut, jinak se bude historie opakovat.

Naprostý souhlas.

Teď bych poprosil o bližší info ohledně točení klipu. Místem, kde se děj videa odehrává, jsou tuším půdní prostory. Má to hlubší symboliku?

Jo má to symboliku. Kam všichni odkládáme staré věci, či jiné memorabilie? Přece právě na tu půdu. A kde jinde natočit klip o vzpomínkách než právě na půdě?😃 A právě za tímhle místem a dalšíma věcma stojí i režisér klipu Honza Kašpar, který na tomhle prostoru prostě trval i když mě teda zprvu nepřišel nic moc a měl jsem jinou představu.

Jaké jsou reakce na klip? Předpokládám, že na 99% pozitivní.

Musím říct, že kladnější, než jsem čekal. I když se nějaký ten zlý jazyk vždycky najde. Nás hlavně těší zpětná vazba, kterou dostáváme, ať už od fanoušků nebo od lidí co nás objeví na YouTube. I Majkláčoj v pitevně se to líbilo, což je teda pro mě velkej úspěch 😃. Zřejmě je tohle téma pro lidi důležitější, než jsme mysleli. 

Jako blázen do druhé světové jsem nemohl nevšimnout uniforem, ve kterých v klipu vystupujete. Je to mě důvěrně známý (a neoblíbený) vzor 85, který jsem na sobě ještě osobně zažil. Připomínají mi staré tzv. „kopřiváky“ z padesátých let. Má poselství klipu přesah i do temné doby po válce? Mám na mysli především ostudné zachování se stalinského režimu k našim hrdinům…

Poznal jsi to moc dobře. Původně bylo v plánu mít dobový ústroj, ale sehnat takové uniformy byl dost velký oříšek. Nejen proto, že jsme většina poměrně menšího vzrůstu (asi tak na boj ve vysoký trávě 😃, ale i cenově bychom se dostali někam, kde by to bylo trochu neúnosné. Tak se hledal nějaký mundúr, který by trochu připomínal ty pytlovitý druhoválečný a našly se pětaosmdesátky. Původně tedy přesah do poválečného období plánovaný nebyl, ale díky těm pětaosmdesátkám vzniklo tak trochu i to kouzlo nechtěného, jak píšeš.

Ústřední postavou klipu (tedy kromě Vás 😃) je starý pán, vzpomínající nad albem fotografií na válečná léta. Jedná se o herce v pravém slova smyslu nebo je to jak se říká herec z lidu?

Je to profesionální herec z Klicperova divadla pan Jan Bílek. A opět to byla Kašpiho volba 😃. Tímto bychom chtěli panu Bílkovi poděkovat za ztvárnění hlavní role. Moc díky.

„Vzpomínky“ se tematicky i náladou od dalších vašich písniček docela odlišují. Je to záležitost, která se týká jen a pouze téhle písničky nebo se vážnějším tématům budete věnovat i nadále?

Určitě se dočkáte i dalších témat. Na živákách, už k slyšení jsou, tak si přijďte poslechnout.

„Vzpomínky“ jsou, pokud dobře počítám, je Váš třetí klip jako takový, nepočítám lyric videa. Plánujete spíchnout v dohledném horizontu, jinými slovy „výhledově“, nějaký další „živý obraz“?

Rádi bychom do konce roku pustili ven ještě jeden klip. Jen nevíme ještě ke které písničce a…… no visí ve vzduchu ještě nějaký otazník. Ale nebudeme prozrazovat předem.

Každého, když jsme přičichli k muzice, uhranuly kapely, které se dají označit jako srdeční záležitosti a nedáme na ně dopustit. Jaké jsou ty Vaše?

To je dost těžká otázka. Za mě teda rozhodně Rammstein, Systém of a down a Marilyn Manson. To jsou takový ty echt srdcovky.

Já si dovolím výjimečně taky odpovědět sám sobě. Kdyby na mě někdo ve tři dáno vybafl, abych bez přemýšlení vyjmenoval trojici svých srdečních kapel, byli by to IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST a MOTÖRHEAD. Dneska je ten záběr pochopitelně mnohonásobně širší, ale tahle „svatá trojice“ mi ještě jako pubescentovi povinnému školní docházkou definitivně přeštelovala vnímání muziky tak, jako to nedokázal nikdo další.

Je v plánu krom koncertů taky nějaká ta stříbrná placička?

Tak nějak jsem tu otázku čekal 😃. Rozhodně v plánu je! A je to právě taky jeden z těch otazníků, co visí ve vzduchu.

Kluboofka Live – Unikátní Popcorn

Ještě se vrátím k těm koncertům, kde Vás můžeme v průběhu roku vidět?

Může to být hned druhého června na Hubertka Open Air, desátého června na Velešov festu, dvacátého čtvrtého června na Craft Beer Festivalu v Kolíně. No nebudu tady vypisovat všechny akce přes léto. Mrkněte na náš Facebook nebo Instagram. Tam se dozvíte, kde a kdy 😊 A nebo si nás na nějakou akci pozvěte.

Ptal jsem se naprosto zištně, abych to z Vysočiny třebas neměl daleko 😃

😀 No, takže se uvidíme toho druhého na Hubertka Open Air

Když jsme u toho živého hraní, máte radši menší akce, případně byste se nebáli nic i velkých pódií (jak já nemám rád slovo stage)?

Zatím jezdíme všechno, co můžeme. Hlavně když nehrajeme přesilovku😃. Samozřejmě, že bychom jednou rádi ta velká pódia a tisícové davy před námi. To je takový náš vlhký sen. 

Závěrem bych Vám chtěl popřát spoustu skvělých odehraných koncertů a stejně tak i kopec dalších klipů!!! Díky moc za rozhovor.

Díky a uvidíme se na Hubertce.

Text: Jirka

Foto/video: Unikátní Popcorn, Kluboofka TV

REKLAMA

Unikátní Popcorn odstartuje v pátek 2.6.2023 v 19:00 hodin festival HUBERTKA OPEN AIR 2023.

Předprodej vstupenek:
https://goout.net/cs/hubertka-open-air-2023/szrsxxt/

Předprodej za 500kč na oba dny.
Na místě – 700kč na oba dny.
Jen Pátek za 150kč na místě.

PÁTEK 2.6.2023
od 19:00 do 23:00
Unikátní Popcorn – PunkRock Velichovky
Light Sugar Dreaming – Crossover HB
DJ ČESY

SOBOTA 3.6.2023 od 12:00
Hlavní stage:
TOTÁLNÍ NASAZENÍ- punk rock Slaný
COCOTTE MINUTE -nu metal stár Praha
SPS- punk rock Praha since 1988
FOUSATEJ HAT – poctivej bigbeat z HB
SUNSET TRAIL – Olomoucká Stár!!!
SUKULENT SOUND- pohodička z Kamenice
X-CORE – Rap,Metal, Hc ze Znojma/Jihlavy
GOOFY COW – punkrock Olomouc
MR.DYNABOOM- CROSSOVER ŽABČICE
THE TRUTH IS OUT THERE – alternative-rock z Ostravy

Vedlejší stage:
CUBE – pardubický crossover
LANDSCAPE OF SHADOWS – metálek z Velké nad Veličkou
BLURSDAY – královehradecký metalcore
X AGE – thrash metal z Vysočiny
SINFULL CROWD – brutalcore od Jablunkova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *