SRŠEŇ, Zubr a medvěd v pokecu o metalrockovém rádiu

BLACK HORNET RADIO je čerstvé jméno mezi domácími internetovými rádii, to ovšem neznamená, že se krčí v koutě a nesměle vysílá signály směrem k posluchačům. Originální a pestrý playlist je tím nejlepším startem a výchozím bodem pro další fungování rádia. Podrobnosti o rádiu a dalších oblastech s ním více či méně spojených se můžete dovědět v následujícím rozhovoru s Milošem Zubrem, výkonným ředitelem rádia.

Black Hornet Radio je novotou vonící jméno. Mohl bys jej našim čtenářům přiblížit?
Máš pravdu, naše rádio vysílá teprve čtyři měsíce. Stylově se zaměřuje na metalovou a rockovou hudbu. Záměrně odpovídám v daném pořadí. V hlavním čase dáváme prostor i tvrdším metalovým stylům. To je u rádií, které hrají ve vzduchu (digitální pozemní vysílání) v naší zemi ojedinělé.

Má rádio jasně stanovený žánrový záběr nebo se naopak snažíte se příliš nesvazovat stylovými mantinely?
Jsme zaměřeni na metalové a rockové styly. Díky tomu můžeme dosáhnout zajímavé rozmanitosti. U nás uslyšíš vedle sebe punk rock, death metal, hardcore, pop rock ……

Má u vás více prostoru domácí scéna nebo se hodláte výrazněji dívat i do světa?
Snažíme se mít v tomto ohledu playlist vyrovnaný. Já osobně jsem hodně propojený na tuzemskou scénu (zahrnuji i Slovensko), proto se snažím o zmíněnou vyrovnanost. Je však pravda, že se k nám ze světa tlačí spousta skvělé hudby.

Za relativně krátkou dobu fungování rádia je poměrně brzy činit nějaké závěry, nicméně jsem zvědavý na dosavadní reakce posluchačů.
Souhlasím s tebou, je to relativně krátká doba. Přes to nám posluchači píší, že výběr hudby se jim líbí. V menšině je zatím mluvené slovo, které posluchači poptávají. Zatím se musí spokojit s pořady KLUBOOFKA V RÁDIU, ZASTAVENÍ S ALANEM, NAHEY ROCK. V dohledné době počítáme se vstupy moderátora alespoň jednou týdně.

Kromě Black Hornet Radia jsi činný i v další projektech. Já samozřejmě vím, ale naši čtenáři vědět nemusí. Proto bych Tě poprosil o bližší informace, kde se nám všude hemžíš.
Hemžím se ve fanouškovském projektu KLUBOOFKA TV, a v projektech rádia HEY (NaHEY Bír, NaHEY Fest, NaHEY Rock).

(navazuji na předchozí otázku) S tvým angažmá v Rádiu Hey a Black Hornet Productions se pojí řada živých akcí. Kam bys fanoušky pozval v tomto roce?
Společným projektem těchto firem je festival NaHEY Fest, který se bude konat 25.5.2024 v Semíně u Přelouče. Další festival čistě pod taktovkou Black Hornet Productions připravujeme na 14.9.2024. U tohoto festivalu řešíme novou destinaci místo Újezdu u Přelouče.

Ještě k akcím, tentokrát k těm již proběhlým. Která z nich v minulém roce stojí za připomenutí?
V minulém roce jsem navštívil nepřeberné množství akcí, včetně Brutal Assault. Pro mě byl stěžejní první ročník Black Hornet Festu, narozeniny KLUBOOFKA TV a česká část turné slovenských Lunatic Gods.

Minulost jsme tímto probrali. Jak smělé jsou plány do budoucna?
BH rádio se stalo pro mě největší prioritou. Je to projekt, který pomůže kapelám i pořadatelům akci. Samozřejmě nechci zanedbávat i další svoje aktivity. Plánujeme nové destinace pro NaHEY Festy (chceme na Moravu). Podporujeme kapely v projektu Kluboofka Fest, první turné čtyř kapel (Metanol, 100na100, Allmara, Aldabra) startuje již letos v dubnu. Plánů a nápadů je v našich hlavách hodně, proto je na co se těšit.

Teď zabrnkáme na nostalgickou strunu. Co, respektive které kapely Tě uhranuly a změnily Ti život? Na férovku přidám i já ty svoje.
CITRON – v roce 1987 jsem slyšel jejich album „Plni Energie“. Cesta k poslechu rockové a metalové hudby byla započata. V následujícím roce jsem již byl vlastníkem ho alba „Radegast“ a singlů.
METALLICA – v roce 1989 se mi do ruky dostala historie kapely, byla vydána samizdatem a já se do kapely zamiloval, aniž bych od nich slyšel jedinou skladbu. To jsem na začátku devadesátých let napravil.
KREYSON – pro mě pokračování hudebního stylu alba „Radegast“ od Citrónů. Ladislav Křížek byl v plné formě. Alba „Anděl na útěku“ a „Křižáci“ jsou nadčasová.
MEGADETH – pro mě byl plnohodnotnou náhradou za „Metallicu“ po vydání jejich alba „Load“. Dave to sunul také ke komerční úspěšnosti, ale pro mne v té době snesitelněji.
SPITFIRE – polovina devadesátek mi přinesla splnění mého snu, hrát v kapele. Kapela fungovala v letech 93-96 s jednou přestávkou a změnou sestavy. V první sestavě hrála mix metalových stylů, v té druhé se styl vytříbil do kombinace hard rocku a thrash metalu.

Nyní si dovolím tak trochu otázkové klišé – Tvoje největší přání nebo cíl, kam bys chtěl rádio a další aktivity dotáhnout?
Přeji si aby si BH rádio oblíbilo velký počet posluchačů a aby si cestu k rockové a metalové
muzice našli i mladší generace.

Závěrem si dovolíme něco prásknout. Už podle názvu jistě tušíte, že se jedná o blízkého příbuzného BLACK HORNET PRODUCTION. Ano, BLACK HORNET PRODUCTION je jediná promo agentura u nás, která má své vlastní rádio!

BLACK HORNET RÁDIO

Text: Jiří Vacek