GAIA OTROKOVICE

Ohlédnutí do minulosti

GAIA je otrokovicko-zlínská kapela od počátku zaměřená na vlastní tvorbu. Byla založena roku 1990 na základu kapely Hermes a zakládajícími členy byli Vladan Vavruša, Milan Koplík a Libor Školný. Po konkurzu se ke kapele připojil zpěvák Drahomír Kvasnička. Název kapely GAIA je odvozen z řečtiny a znamená bohyně Země. V počátcích byla kapela stylově zařaditelná do art rocku, první písničky se vyznačovaly dlouhými stopážemi, častými změnami témat a rytmiky. Hned v prvních měsících existence se kapele podařilo dostat se do užšího výběru soutěže brněnského rozhlasu, což obnášelo mimo jiné natočení dvou, v té době také jediných písní, v brněnském rozhlasovém studiu. Následovala práce na vlastním repertoáru, která byla završena v roce 1992 prvním CD kapely s názvem Zbylo jen málo, které bylo nahráno a masterováno Stanislavem Studeným v otrokovickém nahrávacím studiu SOU.

V roce 1998 kapela vydává další CD s názvem Ohlédnutí, kde už je cítit žánrový posun směrem ke kratším rockově až hardrockově laděným písním s jednodušší strukturou a kratší stopáží. Kromě zpívaných písní se kapela nebrání ani instrumentálkám, jako byla třeba skladba Provazochodec nebo Snění. Z CD Ohlednutí se písnička Večery při svíčkách stává vícenásobným vítězem hitparády Zlatý buben rádia Zlín a je následně zařazena na výběrové CD regionálních kapel s názvem Homeless. Kapela v té době vystupuje v místních klubech, na festivalech a dalších akcích. Po roce 1998 se činnost kapely utlumila a k obnovení došlo až v roce 2016.

Současnost

Od roku 2020 působí GAIA v novém šestičlenném obsazení – zpěv Bára Havelková, sólová kytara Vladan Vavruša, bicí a zpěv Libor Školný, basová kytara Milan Koplík, klávesy Filip Doležal, kytary a rytmika Pavel Martinka. S příchodem Báry se kapela žánrově posunula v nových písních až k pop-rocku, ale stále si v repertoáru zachovává i některé starší skladby.
Koncem roku 2020 kapela natočila zatím nejnovější album s názvem Druhá Múza ve Studiu BiteHazard. Toto album obsahuje výhradně autorské písničky kapely a obsahuje celkem osm skladeb, z toho jedna je instrumentální. Písně jsou pojetím velmi pestré, žánrově rozprostřené od hard rocku až k popu. Autorsky se na nových skladbách podíleli Vladan Vavruša a Bára Havelková, u starších skladeb se ještě zachovaly některé texty Drahomíra Kvasničky. Častým tématem textů jsou vztahy mezi partnery, nebo třeba osudové křižovatky na které se někdy dostává skoro každý z nás. Hlavním atributem alba je ale pohodová muzika, ze které je cítit radost z hraní a z tvorby vlastní hudby.

Písničky z alba jsou dostupné na všech streamovacích platformách, hrají se v několika českých rádiích a kapela s nimi vystupuje na koncertech a festivalech. Písnička Rychlík z tohoto alba zvítězila na jaře 2021 v hitparádě rádia RockZone  Česká desítka.

Kapela je aktivní na sociálních sítích FCB a YouTube pod názvem GAIA Otrokovice a na www.gaiaotrokovice.cz

GAIA

Účast v pořadech KLUBOOFKA TV

V květnu roku  2021, kdy byla z důvodu covidu  pozastavena koncertní činnost, se kapela vydává do Jaroměře, aby pro pořad Kluboofka natočila pět písní z posledního alba a také rozhovor s moderátorem Tomášem Vladekou. Pro kapelu je vítanou změnou vyměnit prostor zkušebny za velmi pěkný sál s rockovým osvětlením, umělým dýmem a kvalitním zvukem, kde dýchá atmosféra všech v něm proběhlých předchozích akcí. Přestože se natáčení mohlo zúčastnit jen velmi omezené množství posluchačů, atmosféra koncertu byla velice příjemná a video nahrávka se skutečně vydařila. Srovnatelnou radost kapele udělaly skvělé fotky od Veroniky Majerčíkové Špundové, které tento dojem z akce parádně zachytily.

Z těchto živě natočených písní vybrala kapela GAIA písničku s názvem Rychlík do hitparády Kluboofka Alive, která proběhne v září.

Věříme, že se nálož rockové energie bude fanouškům líbit a v hitparádě zaboduje.

Odkazy:

web: https://gaiaotrokovice.cz/