EUFORY – Fifth Dimension /2023/ Smile Music Records

EUFORY se na svém třetím albu udělali rázný krok minimálně mezi evropskou melodickou elitu.

Úvodem na sebe musím prásknout, že jsem melodického metalu jaksi přejeden (původně jsem měl na mysli lidovější ekvivalent tohoto slova) a dopřávám si dočasné vytrávení. No…spíše jsem si dopřával, konec digestivního intermezza důrazně uťali EUFORY, kapela, kterou jsem doteď znal pouze podle názvu. Bez ostychu mě opravte, ale najít na Slovensku další kapelu tohoto ražení a především na srovnatelné kvalitativní úrovni bude docela náročný úkol, nebál bych se konstatovat, že to bude úkol přímo nelehký.

„Afterglow“

„Fifth Dimension“ disponuje všemi předpoklady pro to se směle popasovat s celosvětovou konkurencí. Špičková produkce podle současných měřítek propůjčuje albu mohutný, prostorný zvuk, zdůrazněný orchestrálními aranžemi. (zmíním-li jméno Jens Bogren, není myslím třeba nic dalšího dodávat)

Nic převratného, můžete mi hodit argumentační bumerang zpátky a svým způsobem budete mít pravdu, produkce tohoto typu je v zásadě současný světový standard. Zůstat pouze u produkce, neřeknu ani slůvko a šoupu nohama v koutě, jenomže EUFORY jsou na tom instrumentálně a skladatelsky velmi dobře.

Zatímco titulní „Fifth Dimension“ rotuje kolem současné matrice melodického power metalu, následující „Afterglow“ a následující skladby se už mnohem výrazněji rozmáchnou do prostoru směrem k temnějším náladám a pestřejšímu, nebál bych se i použít to značení, modernějšímu a progresivnějšímu vyznění.

Pokud jste kdy byť jen letmo zavadili o SYMPHONY-X, budete vědět, jakým směrem se moje myšlenky ubírají. Vzletné melodie pak občas zavadí o melodickou eleganci DREAM THEATER, což nemyslím jako hledání neduhů, nýbrž jako vyseknutí poklony autorům skladeb. EUFORY zůstávají v základu přehledně písničkoví a progresivní postupy využívají jen v míře příhodné pro konkrétní skladby a s vytříbeným citem pro atmosféru a gradaci. Závěr desky se z větší části obloukem vrací k lehčí a prosluněnější formě, stále však má na míle daleko ke ztuhlému lpění na stylových konvencích.

„Fifth Dimension“ je pro EUFORY s největší pravděpodobností vstupenkou první třídy mezi melodickou elitu minimálně v evropském měřítku, díky které mohou konkurenci hledět zpříma do očí, aniž by byli za drzé spratky.

Text: Jirka

Foto: Eufory

ODKAZY

https://eufory.sk/

https://www.facebook.com/euforyband/

https://www.instagram.com/euforyofficial/?hl=en

REKLAMA

Skladby z alba „Fifth Dimension“ uslyšíte exkluzivně na vlnách rádia HEY.

PLAY.CZ: https://heyradio.cz/play-hey.html

APLIKACE: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.BikesMedia.HeyRadio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *